Charleston Upholstered Seat Side Chair
Traditional dining side chair with a fabric-upholstered seat and black finish, from the Charleston collection.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Timeless, warm and inviting, the Charleston Side Chair with an upholstered seat is the essence of gracious living. The chair has a wood splatback and fretwork design with a rolled claw arm and scalloped apron. The vibrant Black Cherry finish has an heirloom patina with subtle distressing. The seat is upholstered in a sand-colored fabric.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seatWood splatback designTack in floor glideScalloped apronFinish: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom nature of |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6750-75310-85 |
| Carton Height | 16.00 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 23.54 |
| Carton Width | 45.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 25.75 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 20.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.5 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Sand; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: SW (Clean with water-based cleaning agent) |
| Floor Glides | Yes |
| Height | 38.50 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-SAND-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP |
| Seat Cushion Thickness | 2.25 |
| Seat Depth | 19.5 |
| Seat Height | 19.5 |
| Seat Width | 19.5 |
| Seat to Back Height | 21.25 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Side Chairs |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 21.00 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Finish Filter | Blacks |
| Weight | 15.84 |
| Image Role Data | {“6750_75200_00_75300_310_97_room”:[“Room Image 1″],”6750_75200_00_75310_97_75500_37_room”:[“Room Image 2″],”6750_75203_00_300_310_907_97_room”:[“Room Image 3″],”6750_75310_97_silo”:[“Silo Im |
| Weight | 15.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 21 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
Complete The Look
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Upholstered Seat Arm Chair
Charleston Breakfast Table
Charleston King Panel Bed
Casual Dining Charleston Round Pedestal Dining Table Base
Charleston Upholstered Side Chair
Bedroom Charleston 5/0 Footboard
Charleston Queen Sleigh Bed
Charleston Upholstered Seat Side Chair
Charleston Five-Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Crescent CHAIRS 30123B/5187
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Angelina CHAIRS 30227-WE/1B2546
Millwork Off-White Pair of Dining Chairs
Tori CHAIRS 30124/52CB
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Architect CHAIRS 30263B/5187
Owen CHAIRS 30154B/5287
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Charleston Upholstered Seat Side Chair
"*" indicates required fields