Drayton Loveseat
The Drayton collection is sure to turn some heads. This perfectly scaled traditionally styled sectional features a rolled arm, tight scroll back, and turned leg. Make it an expression of your style with your choice of over 400 fabrics. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 62″ (157.5 cm) 62INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 47″ (119.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 5.688” (front), 2.875” x 2.375” x 2.375” (rear), wood, screw-in |
| Pillows | 2 x 20″ fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Drayton Sofa
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!