Classic Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Classic Gliding recliner gives the Flexsteel innovative treatment. For those who appreciate a traditional flair, this recliner has a smooth manual gliding recline, plus our reinforced DualFlex Spring System for unparalleled durable relaxation. Upholstered in a high-performance fabric crafted to stand up to everyday wear, and with a sleek wooden handle control, this recliner brings style to last a lifetime.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Classic |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 410-70 |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 21.290 |
| Carton Weight | 148.000 lb |
| Product Weight | 148 lb |
| Material | Fabric |
| Carton Volume | 27.344 |
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Classic |
Complete The Look
Classic Fabric Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Classic Nocturne Fabric Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Classic Fabric Gliding Recliner
Items We Think You Will Love..
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Classic Buffalo Fabric Perfect Match Gliding Recliner
"*" indicates required fields