Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
134 1/2″ (341.6 cm) A refined piece inspired by Leather design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A sleek, low-profile silhouette with wide track arms and wood block feet is married to a warm and inviting caramel-colored luxurious semi-aniline leather cover in the Fresco 5-Seat Sectional. Featuring power recline and power headrest, the pieces include an armless chair, armless power recliner, corner wedge and left and right sofa ends.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28.5 |
|---|---|
| Carton Height | 3278.36 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 327.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 134.50 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 36 |
| Height | 30.50 |
| Leather | Zen Caramel (Semi-Aniline) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ZEN-CARMEL-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 24 |
| Seat Height | 18.5 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-ZEN-CARMEL-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 134.50 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 305 |
| Image Role Data | {“SS404_5PC3_080_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS404_5PC3_080_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS404_5PC3_080_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 305 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 134.5 × 134.5 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | MS |
Complete The Look
Wheeler Power Recliner with Power Headrest
Montel Lay Flat Power Loveseat with Power Headrest & Lumbar
Wayward Power Sofa w/Power Headrest
Twain Zero Gravity Power Loveseat w/Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier 6-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Lyra Zero Gravity Power Loveseat with Power Headrest and Lumbar
MS Living Room Fresco Corner w/PWR Headrest
Crosby Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
MS Living Room Fresco Armless Chair and Half w/PWR Headrest
Fresco 5 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
MS Living Room Savion Grandier Armless 1.5 PWR Recline w/PWR Headrest
Fresco 6 Seat Sectional 3-Power Recline & Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Rio Fabric Power Reclining Sectional
Oasis Leather Sectional
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Leather Reclining Sectional
Catalina Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Devon Fabric Reclining Sectional
Catalina Fabric Power Reclining Sectional
Rio Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Fresco 5 Seat Sectional with Power Recline & Power Headrest
"*" indicates required fields