Fresco 6 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
171 1/4″ (435 cm) MS Living Room Fresco 6 Seat Sectional 4-PWR enriched by Leather design elements, making it a distinctive interior accent.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A sleek, low-profile silhouette with wide track arms and wood block feet is married to a warm and inviting caramel-colored luxurious semi-aniline leather cover in the Fresco 6-Seat Sectional. Featuring power recline and power headrest, the pieces include two armless chairs, an armless power recliner, corner wedge and left and right sofa ends.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Includes the armless chair, (2) armless power recliners, corner wedge and left and right sofa endsWide track armsWood block feetPower recliners at both endsPower recline on two armless chairsPower headrest on all seatsSemi-Aniline LeatherFinish: Dark wood | Yes |
|---|---|
| Arm Height | 28.5 |
| Carton Height | 3830.28 |
| Carton Length | 10.00 |
| Carton Weight | 392.00 |
| Carton Width | 10.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 134.50 |
| Feature Filter | Power & Power Headrest |
| Full Recline Length | 36 |
| Height | 30.50 |
| Leather | Zen Caramel (Semi-Aniline) |
| Leather Type | Semi-Aniline |
| Material Description | Leather |
| Material Filter | Leather |
| Memo Swatch | HU-ZEN-CARMEL-SC |
| Motion Type | Reclining |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 24 |
| Seat Height | 18.5 |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HU-ZEN-CARMEL-TD |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 171.25 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 365 |
| Image Role Data | {“SS404_6PC4_080_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS404_6PC4_080_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS404_6PC4_080_full_open_silo”:[“Silo Image 3”,”Silo – Full O |
| Weight | 365 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 134.5 × 171.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | MS |
Complete The Look
Lyra Zero Gravity Power Sofa with Power Headrest and Lumbar
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Console Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Wheeler Power Recliner with Power Headrest
Savion Grandier 5-Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
MS Living Room Savion Corner w/ Power Headrest SC Component
MS Living Room Savion Grandier Armless 1.5 Chair w/ Power Headrest
Nelson Zero Gravity Power Sofa with Power Headrests and Lumbar
Rhea Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest
Savion Grandier Power Recliner with Power Headrest
Kramer Zero Gravity Sofa with Power Recline & Power Headrest
Crosby Zero Gravity Power Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items We Think You Will Love..
Sawyer Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Thornton Leather Sectional
Davis Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Devon Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Power Reclining Sectional
Mason Fabric Reclining Sectional
Arlo Leather Reclining Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional
Catalina Fabric Power Reclining Sectional
Devon Fabric Reclining Sectional
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Fresco 6 Seat Sectional 4-Power Recline & Power Headrest
"*" indicates required fields