Barefoot 4-Seat Sectional
125″ (317.5 cm) SS Living Room Barefoot 4-Seat Sectional, crafted with attention to detail and elevated through Fabric design elements.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Wrap yourself in cozy with the Barefoot 4-seat comfort sectional, covered in the Yakety Yak natural-colored plush super-soft fabric. Consisting of 3 corner/arm components and one armless component with a loose pillow at each arm, the generously-scaled L-shaped sectional measures 125 inches wide by 90 inches deep.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Carton Height | 0.00 |
| Carton Length | 0.00 |
| Carton Weight | 138.00 |
| Carton Width | 0.00 |
| Depth | 90.00 |
| Fabric 1 | Yakety Yak Natural; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 24.75 |
| Material Description | Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Motion Type | Stationary |
| Padding | Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. |
| Seat | A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow |
| Seat Back | Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |
| Seat Depth | 26 |
| Seat Height | 20 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs per seat |
| Width | 125.00 |
| Weight | 131 |
| Image Role Data | {“SS410_2PC_3PC_4PC_5PC_410_detail2”:[“Detail Image 1″],”SS410_4PC_410_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”SS410_4PC_410_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”SS410_2P |
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 125 × 24.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Style | Casual |
| Collection | SS |
Complete The Look
Barefoot 2-Seat Sofa
Somers Console Loveseat with Power Recline & Power Headrest
Duncan Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Savion Deux Sofa with Power Recliners and Power Headrests
Sophia Sofa
Living Room Torres Armless Power Headrest Recliner
Savion Deux 6 Seat Sectional with Three Power Recliners and Seven Power Headrests
Sophia Chair
Torres 6 Piece Sectional with Power Recline & Power Headrest
Somers Power Recliner with Power Headrest
Nicolla Stationary Sofa
Maria Chair
Items We Think You Will Love..
Oasis Leather Sectional
Devon Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Arlo Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Davis Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Mason Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Reclining Sectional
Arlo Leather Power Reclining Sectional
Vail Leather Sectional
Arlo Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Davis Fabric Power Reclining Sectional
Arlo Leather Reclining Sectional
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Barefoot 4-Seat Sectional
"*" indicates required fields