Dawson Fabric Sofa
The ultimate in en-vogue versatility, Dawson brings modern comfort that is adaptable to any space. This sofa comes in an on-trend tight seat design, with welt-trimmed, bullnose back cushions to seamlessly blend decadent comfort and on-trend flair. Luxury relaxation meets fashionable detailing with ultra plush track arms adorned with a welt trim, and accent pillows in your choice of fabric. Melt into sophisticated style with Dawson.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dawson |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 64.77 |
| Carton Weight | 217 lb |
| Product Weight | 217 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 64.770 |
| Carton Weight | 217.000 lb |
| Weight | 217 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 94 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Dawson |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Dawson Fabric Ottoman
Dawson Fabric Chair
Dawson Fabric Loveseat
5630-sect Brantley Sectional
Brett Sofa With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!