Dempsey Leather Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge in the embrace of timeless elegance with the Dempsey sofa, a testament to both comfort and style. This plush and curvy tight back frame is balanced with square arms, clean lines and a welt cording detail for a touch of refinement. Customize Dempsey with leather upholstery and wood finish options to elevate your living space and immerse yourself in unmatched comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dempsey |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 51.38 |
| Carton Weight | 111 lb |
| Product Weight | 111 lb |
| Carton Volume | 51.380 |
| Carton Weight | 111.000 lb |
| Weight | 111 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 80 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dempsey |
Complete The Look
Dempsey Fabric Chair
Dempsey Fabric Loveseat
Dempsey Leather Loveseat
Dempsey Fabric Sectional
Dempsey Leather Ottoman
Dempsey Leather Chair
Dempsey Fabric Sofa
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Sofa
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Dempsey Leather Sofa
"*" indicates required fields