Nola Sofa
The Nola collection is as versatile as they get. Its naturally casual style works well in any home. Its track arm, welted back and seat cushions, and block leg create a comfy classic. Make it as modern or as classic as you desire with our collection of 400+ fabrics. Available as a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, ottoman, queen sleeper, and sectional with and without power motion capability.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 89″ (226.1 cm) 89INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 78″ (198.1 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 2.75″ x 4″ x 3.63” wood, screw-in |
| Pillows | 4 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nola Loveseat
3n00-sect Nola Sectional
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!