Plymouth Gray King Poster Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Drift off to sleep in the cozy, cottage-style Plymouth Poster Bed, featuring charming, paneled accents and detailed molding on the headboard and footboard. Available in King size as well as Queen and California King sizes, this bed is crafted with high-quality construction, ensuring it can be enjoyed for generations to come. The graceful, scalloped profile of the headboard and intricately carved posts make this bed a statement piece. Finished in a distressed graywash highlighted by contrasting medium brown accents, the Plymouth poster bed brings warmth and character to any bedroom.
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 223.000 lb |
| Product Weight | 223 lb |
| Carton Volume | 28.170 |
| Weight | 223 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 84 × 69 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Gray Square Coffee Table
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Plymouth Gray Drawer Chest
Plymouth Gray King Storage Bed
Plymouth Gray Chairside Table
Plymouth Gray Nightstand
Plymouth Gray End Table
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Round Counter Table
Plymouth Gray Entertainment Base
Items We Think You Will Love..
Affinity Queen Upholstered Bed
Normandy King Upholstered Storage Bed
Americana California King Panel Bed
Bellevue Queen Bed
Normandy King Upholstered Bed
Verona Queen Panel Bed
Americana King Panel Bed
Bellevue King Bed
Ludwig Black Queen Bed
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana California King Upholstered Poster Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Gray King Poster Bed
"*" indicates required fields