Chatelet Chest
Five-drawer chest in warm Caramel Froth with antique-inspired hardware. Top drawer has a wallpapered interior and the bottom drawer is cedar-lined for wardrobe storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by timeless farm style antiques found in the little castles of Old World Europe, the Chatelet Chest is filled with character and vintage charm. The soft amber Caramel Froth finish exudes warmth, accented by burnished bronze drawer pulls and hardware. Five drawers, with delightful surprises: The top drawer has a wallpapered interior and the bottom drawer is cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersCedar-lined bottom drawerTop drawer has wallpapered interiorFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishHardware: Burnishe | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 63.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 285.00 |
| Carton Width | 49.00 |
| Depth | 20.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.25W x 13.5D x 8H |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 60.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers, Resin and Wallpaper |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.25 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246 |
| Image Role Data | {“5300_90866room”:[“Room Image 1″],”5300_90010_room”:[“Room Image 2″],”5300_90010silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_90010top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 246 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 45.25 × 60.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Complete The Look
Casual Dining Chatelet Round Dining Table Top w/1-20in Leaf
Chatelet Fretwork Nightstand
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Base
Chatelet Entertainment Console
Casual Dining Chatelet Rectangle Trestle Dining Table Top w/2-22in Leaves
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Chatelet Nightstand
Chatelet Buffet
Bedroom Chatelet Queen Upholstered Panel Headboard
Chatelet King Wood Panel Bed
Chatelet Rectangle Cocktail Table
Chatelet Splatback Side Chair
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Bachelors Chest
River Place 6 Drawer Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Beaumont Bachelors Chest
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Sanctuary Bachelors Chest
Archivist Bachelors Chest
Americana Bachelor Chest
Leesburg Bachelor’s Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Americana Bachelor Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Chatelet Chest
"*" indicates required fields