Americana Bachelor Chest
46″ (116.8 cm) Bedroom Americana Bachelor Chest, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana Bachelor Chest is reminiscent of a simpler, more genteel time. It has a scalloped shaped base and is finished in the timeworn white Daisy finish on Cathedral Oak Veneers. The four self-closing drawers have the warm Honey interior finish. Metal alloy bar and knob pulls are in an antique bronze finish.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four self-closing drawersInterior finish is HoneyScalloped shaped baseFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 17.875W x 13.5D x 4.625H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 39.25W x 13.5D x 6.5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90217-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 24.75 |
| Carton Weight | 227.00 |
| Carton Width | 50.00 |
| Clearance | 5 |
| Depth | 20.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 40 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 194 |
| Image Role Data | {“7050_90217_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90217_02_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”],”7050_90217_02_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 194 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 46 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Six-Drawer Chest
Americana Six-Drawer Chest
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Floor Mirror
Americana Server
Americana Two-Drawer Bombay Accent Chest
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana End Table
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Rocking Chair
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Items We Think You Will Love..
Archivist Six-Drawer Chest
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Castella Bachelors Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Beaumont Bachelors Chest
River Place 6 Drawer Chest
Elixir Six-Drawer Drawer Chest
Sanctuary Bachelors Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Verona Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Bachelor Chest
"*" indicates required fields