Rhapsody Bachelors Chest
Traditional three-drawer bachelor’s chest in a walnut-colored rustic finish with carved details. Includes a cedar-lined bottom drawer and a rear receptacle for electronics.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Rhapsody Bachelors Chest brings together classic style elements and a relaxed, rustic finish in an impassioned marriage of casual opulence. Exuberant design motifs such as an acanthus leaf molding around the base, column motifs on the case and ornate bun feet infuse the piece with emotion. The walnut-colored finish is inspired by the rustic nature of reclaimed woods in beautiful patinas. Three drawers, including a cedar-lined bottom drawer. On the back is a convenient receptacle for use with electronic devices.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 35.25 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 45.75 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 32.25W x 12D x 7H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes, cow-tailing, hand planking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 162 |
| Image Role Data | {“5070_90017_inset2”:[“Room Image 1″],”5070_90017”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5070_90017_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
Complete The Look
Rhapsody 72” Round Dining Table
Bedroom Rhapsody California King Panel Rails
Rhapsody Side Chair
Rhapsody Mirror
Rhapsody 96” Credenza
Bedroom Rhapsody King Tufted Rails
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Bedroom Rhapsody California King-King Panel Footboard
Casual Dining Rhapsody Round Dining Table Top
Rhapsody Insignia Arm Chair
Rhapsody California King Panel Bed
Rhapsody King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
Normandy Drawer Chest
River Place 6 Drawer Chest
Bellevue Drawer Chest
Affinity Bachelors Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Ludwig Brown Drawer Chest
Leesburg Bachelor’s Chest
Americana Bachelor Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Rhapsody Bachelors Chest
"*" indicates required fields