Boheme Verbena Bachelors Chest
Bachelor’s chest with a Stonewash finish blending blue, white and gray on a finely textured surface. Two drawers include a felt-lined top and cedar-lined bottom, plus a touch dimmer switch.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the lyrical blend of blue toned neutrals in the Verbena Bachelor’s Chest features the Stonewash finish, a play of blue, white and gray on a finely textured surface. With two drawers, there’s a drop-in felt liner in the top drawer, cedar-lined bottom drawer and a touch dimmer switch.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersDrawer opening: 33 1/2W x 12D x 7HDrop-in felt liner in top drawerCedar-lined bottom drawerFloor to bottom of base rail: 7HTouch dimmer switchPower supplyFaux key escutcheon for decorationFinish: Stonewash, a play of blue, white and gray on a f | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 132.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 33.5W x 12D x 7H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Poplar and Cedar Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Stonewashing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 103.4 |
| Image Role Data | {“5750_90017_BLU3_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_90017_BLU3_room”:[“Room Image 1″],”5750_90266_016_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 2″],”5750_90266_016_019_MWD_017_BLU3_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 103.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Boheme Adante Dresser
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Laurier King Panel Bed
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Headboard
Boheme Saint Germain Server
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Boheme Madera Bed Bench
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Affinity Bachelors Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Leesburg Bachelor’s Chest
Beaumont Bachelors Chest
Rhapsody Bachelors Chest
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Archivist Bachelors Chest
Castella Bachelors Chest
Castella Five Drawer Chest
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Boheme Verbena Bachelors Chest
"*" indicates required fields