Boheme Four Door Media Console
Four-door media console in heavily distressed antique blue over white oak veneers. Includes adjustable shelves and a ventilated back, and fits up to a 60 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Boheme Four Door Media Console exudes simplicity and authenticity with its heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub through over White Oak Veneers. There’s one adjustable shelf behind each of the four doors, along with a ventilated back panel. Accommodates up to a 60-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doorsOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelFinish: Heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub throughHardware: Blue Painted HardwareDistressed Finished: Distressing on entire case with dry brushing i | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 162.80 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 18.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Max TV Size | 60″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 132 |
| Image Role Data | {“5750_55460_BLU_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5750_55460_BLU_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5750_55460_BLU_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 60.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Bedroom Boheme Laurier 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Boheme Verbena Bachelors Chest
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Boheme Flanders Square Cocktail Table
Boheme Garnier Barrel Back Chair
Boheme Adante Dresser
Bedroom Boheme Bon Vivant 5/0 & 6/6 Rails
Boheme Bon Vivant De-Constructed King Uph Bed
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
Items We Think You Will Love..
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
St. Armand Entertainment Console
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
69in Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Athens Large Entertainment Base
Lake House TV Console
German Silver Entertainment Console
Swirl Door Entertainment Console
Entertainment Console
Waterfall Large Entertainment Base
68in Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Boheme Four Door Media Console
"*" indicates required fields