Boheme Salvator Media Console
Six-door media console in heavily distressed aged blue with matching hardware over maple veneers. Offers adjustable shelving, a 3-plug outlet, and a ventilated back for up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by the Belgian design aesthetic, the Salvator Media Console is alluring in its simple sophistication. The finish is a heavily distressed aged blue with dry brushing and rub-through with matching blue painted hardware. There are six doors with one adjustable wood shelf behind each pair of doors, and a three-plug outlet and ventilated back panel. Accommodates up to an 80-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Six doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated backpanelThree plug outletFinish: Heavily distressed antique blue finish with dry brushing and rub throughHardware: Blue Painted HardwareDistressed Finished: Distressing on entire case | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 31.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 207.90 |
| Carton Width | 93.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 28.00 |
| Material Description | Maple Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 89.00 |
| Wood Distressing Type | Distressing on entire case with dry brushing in some areas and rub-through. |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.2 |
| Image Role Data | {“5750_55489_BLU_detail”:[“Detail Image 1″],”5750_55489_BLU_room”:[“Room Image 1″],”5750_55489_BLU_80113_GLD_80110_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”5750_55489_BLU_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
Complete The Look
Casual Dining Boheme Ascension 60in Zinc Round Dining Table
Boheme Bilzen Wardrobe
Boheme Garnier Barrel Back Counter Stool
Bedroom Boheme Laurier California King Panel Bed
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Headboard
Boheme Bon Vivant De-Constructed King Uph Bed
Boheme Madera Bed Bench
Boheme Laurier Queen Panel Bed
Bedroom Boheme Bon Vivant De-Constructed 6/0 & 6/6 Uph Footboard
Bedroom Boheme Laurier 6/0 & 6/6 Panel Footboard
Boheme Gaston Metal Back Side Chair
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Entertainment Console 64in
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Studio 7H Scaffold for Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
Lake House TV Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Three Door Console
Athens Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
Melange, 5560-55 Home Entertainment Door Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
Chatelet Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Boheme Salvator Media Console
"*" indicates required fields