Entertainment Console
Entertainment console in a rustic light wood finish with antique bronze metal finger pulls and a metal base. Crafted of mango wood and iron, it offers removable shelving and a ventilated back panel and accommodates a 70 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Exuding a resort feeling, this Entertainment Console pairs a creamy neutral rustic light wood finish with antique bronze metal finger pulls and a metal base. Crafted of Mango Wood and iron, there’s one removable shelf behind each door and a ventilated back panel. Accommodates a 70-inch TV.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 189.60 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Wood and Iron |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 167.11 |
| Image Role Data | {“5907_55469_80_room”:[“Room Image 1″],”5907_55469_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5907_55469_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”5907_55469_80_top”:[“Top |
| Weight | 167.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5907-55 & Commerce and Market |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Entertainment Base
Americana 84″ Tv Console
Big Bang 78in Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
City View 82 Inch TV Console
Leesburg Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Chatelet Entertainment Console
Three Door Console
Entertainment Console
Urban Elevation Low Entertainment Console
St. Armand Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Entertainment Console
"*" indicates required fields