Americana Entertainment Credenza
78″ (198.1 cm) Home Entertainment Americana Entertainment Credenza highlighted with Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top, bringing a subtle decorative character.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Featuring the deep, dark Molasses finish that captures the essence of a well-loved heirloom with a white finished pattern on the door fronts, the charming Americana Entertainment Center has shaped legs and a scalloped base. Accommodating up to an 80-inch TV, the credenza has four doors with soft-close hinges and magnetic catches and one adjustable wood shelf behind each pair of doors. There’s a ventilated back panel and wire management holes.
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel and wire management holesShaped legs and bottom of doorsFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-lov | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 36.75W x 12.25D x 11H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 36.75W x 14.75D x 11.5H |
| Carton Height | 40.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 287.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Cabinet Opening | 36.75W x 14.75D x 25.25H |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 36.75W x 12.25D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Weight | 243 |
| Image Role Data | {“7050_55478_893_room”:[“Room Image 1″],”7050_80210_02_80214_02_55478_893_room”:[“Room Image 2″],”7050_55478_893_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_55478_893_open_silo”:[“Silo I |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Dining Bench
Americana California King Panel Bed
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Pie Chest
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Dresser
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Upholstered Seat Arm Chair
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana Rocking Chair
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Items We Think You Will Love..
Leesburg Entertainment Console
Urban Elevation Low Entertainment Console
Entertainment Console
Millwork Brown Large Entertainment Base
Chatelet Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
Serramonte 69in Entertainment/Accent Console
Plymouth Gray Entertainment Base
Athens Entertainment Base
Solstice 78in Entertainment Console
Three Door Console
City View 82 Inch TV Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Entertainment Credenza
"*" indicates required fields