Americana Oval Mirror
45″ (114.3 cm) A refined piece inspired by Wood and Mirror design elements, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Celebrating our rural heritage reflecting the character, strength and natural beauty of a simpler time, the Americana Mirror has a charming oval shape with beveled mirror glass. It is finished in Daisy, a time-worn white on Cathedral Oak Veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time, revealing the rich oak character beneath.
Product Details
| Oval shapeBeveled mirror glassFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the rich oak character beneat | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Alternate Finish Items | 7050-90007-89 |
| Carton Height | 5.50 |
| Carton Length | 39.75 |
| Carton Weight | 53.00 |
| Carton Width | 49.75 |
| Depth | 1.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 41.375W x 31.375H |
| Style | Casual |
| Width | 45.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, worm holes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 33 |
| Image Role Data | {“7050_90002_02_90007_02_room”:[“Room Image 1″],”7050_90007_02_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.75 × 45 × 35 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Bedroom Americana 5/0 Upholstered Headboard
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana Pie Chest
Americana Wardrobe
Americana End Table
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana Queen Panel Bed
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Americana King Panel Bed
Bedroom Americana 5/0 Headboard
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Landscape Mirror
Paradise Valley Landscape Mirror
Sanctuary Shaped Mirror
Castella Mirror
Magnolia Manor Vanity Mirror
Modern Farmhouse Mirror
Elixir Mirror
Affinity Mirror
Big Sky Portrait Mirror
Rhapsody Mirror
Grandpas Cabin Mirror
Serenity Bora Landscape Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Oval Mirror
"*" indicates required fields