Americana One-Drawer Oval Nightstand
32″ (81.3 cm) Bedroom Americana One-Drawer Oval Nightstand incorporating Oak Veneers design elements to enhance its visual appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana One-Drawer Oval Nightstand has ornately shaped legs that form the shape of a keyhole on the front, sides and back. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the deep, dark Molasses finish, with drawer interiors in the warm Honey finish. The drawer is self- closing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerInterior drawer finish in HoneyOne fixed shelfShapely carved legsOval shaped topFinish: The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| Alternate Finish Items | 7050-90115-02 |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 100.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 12.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18.25 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16.125W x 11.375D x 2.25H |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Width | 32.00 |
| Weight | 64 |
| Image Role Data | {“7050_90266_85_90115_89_90119_85_90001_89_90008_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90666_89_90115_89_90013_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_90115_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7 |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana Server
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Americana Three-Drawer Nightstand
Americana Pie Chest
Americana Server
Americana Bed Bench
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Casual Dining Americana Round Pedestal Dining Table Base
Bedroom Americana 6/0 Rails
Americana Six-Drawer Chest
Americana Rocking Chair
Items We Think You Will Love..
Verona Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Archivist Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Sanctuary Nightstand
Tynecastle Nightstand
Chatelet Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana One-Drawer Oval Nightstand
"*" indicates required fields