Americana Three-Drawer Nightstand
32″ (81.3 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top, designed to complement modern spaces.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
In a classic, charming design with a nostalgic flair, the Americana Three-Drawer Nightstand is crafted of Oak Veneers with a Solid-Wood Edge Top, a scalloped-shape base and finished in the time-worn white Daisy. There are 3 self-closing drawers, with the interiors finished in the warm Honey tone.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersDrawer interior is in Honey finishScalloped shaped baseFinish: The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the famil | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Daisy finish is a time worn white finish on cathedral oak veneers representing the natural wear one might expect of pieces passed down through the family over time revealing the |
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90015-89 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 36.00 |
| Clearance | 5.125 |
| Depth | 20.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 27.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11.5D x 4.125H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Chain, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“7050_90666_02_90115_02_90015_02_90119_85_90110_89_CC507_410_02_room2”:[“Room Image 1″],”7050_90015_02_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7050_90015_02_straight_silo”:[“Silo Image 2 |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Complete The Look
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Americana Wardrobe
Americana Dresser
Bedroom Americana 6/0-6/6 Footboard
Americana Dresser
Bedroom Americana 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Americana Six-Drawer Chest
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Bedroom Americana 5/0-6/6 Rails
Americana Entertainment Credenza
Americana Trestle End Table
Americana Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Chatelet Fretwork Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Affinity Three-Drawer Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Normandy Open Nightstand
Chatelet Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Bellevue Nightstand
Tynecastle Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Americana Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields