Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Mirrored nightstand finished in rich gold with gold leaf accents, featuring antique‑mirror top and drawer fronts. Includes two drawers and an open shelf for bedside storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Indulge your love of blingy accents and graceful curves with this beautiful mirrored nightstand, finished in a rich gold accented by gold leafing. Romantic antique mirror adorns the drawer fronts and the top surface. Crafted of Poplar Solids with Birch Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 32.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 14D x 4H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Birch Veneers with Antique Mirror and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.75 |
| Wood Distressing Type | Chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.58 |
| Image Role Data | {“3016_90015_inset2”:[“Room Image 1″],”3016_90015”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”3016_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 81.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 28.75 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Complete The Look
Sanctuary Armoire – Visage
Sanctuary Bedside Table
Sanctuary Spindle Arm Chair
Sanctuary Side Chair
Sanctuary Four-Door Mirrored Console – Surf-Visage
Sanctuary Four-Drawer Console
Sanctuary Queen Upholstered Bed
Sanctuary Four-Drawer Thin Console – Ebony
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Items We Think You Will Love..
Leesburg Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Tynecastle Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
"*" indicates required fields