Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
Compact two-drawer telephone table with integrated power bar including 3 outlets and a live USB port, a felt-lined top drawer, and a cedar-lined bottom drawer. Oak veneers in a Jewel silver finish with antique silver hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a luxurious platinum patina and refined design, the versatile Petit Bijou Telephone Table is proof that good things come in small packages. Delightfully functional, the table includes a power bar with 3 electrical outlets and one live USB port. The top drawer has a removable cream-colored felt liner, while the bottom drawer has a cedar-lined bottom. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Oak Veneers, the Gemme is finished in Jewel, a silver with rich undertones of gold and champagne. The decorative jewelry-like hardware is in an antique silver color.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersTop drawer has a removable cream colored felt linerBottom drawer has a cedar-lined bottomOne fixed shelfPower supplyFinish: Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, a reverse painted glass in a creamy whi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin, Cedar and Felt |
| Finish | Jewel, a silver finish with rich undertones of gold and champagne with Merinque, a reverse painted glass in a creamy white finish |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Drawers | 2 |
| Number Of Shelves | 1 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 70.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 22 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Champagne |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary 2 |
Complete The Look
Sanctuary Diamont Dresser
Sanctuary Anastasie Dresser
Sanctuary Couture Host Chair
Sanctuary C Est La Vie Cocktail Table
Sanctuary Hostesse Upholstered Chair
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Noir Et Blanc Entertainment Console
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Headboard
Sanctuary 2 Sanctuary Diamont Canopy King Panel Bed
Sanctuary C Est La Vie End Table
Sanctuary 2 Bedroom Sanctuary Diamont 6/0-6/6 Panel Footboard
Sanctuary 2 Casual Dining Sanctuary Pirouette Dining Table Base
Items We Think You Will Love..
Bellevue Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Grandpas Cabin Night Stand
Sanctuary Bedside Table
Affinity Leg Nightstand
Sanctuary Nightstand
Archivist Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sanctuary Petit Bijou Telephone Table
"*" indicates required fields