Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Mirrored three-drawer nightstand in eglomise with charcoal accents, featuring a felt-lined top drawer and a cedar-lined bottom. Built-in USB port, three outlets, touch switches and an under-light for convenient bedside function.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Enticing glam meets cool modern wit in the Arabella Nightstand. Finished in shimmery eglomise with heavily painted charcoal finish on the exposed wood edges, the top drawer has a drop-in felt liner, and the bottom drawer has a cedar bottom. There is one live USB port and three electrical outlets. One touch switch is located on each side of the case; there is a light underneath and a cord clip.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer has drop-in felt linerBottom drawer has cedar bottomPower supplyOne touch switch located on each side of caseOne light underneathCord clipFinish: Eglomise with heavily painted charcoal finish on exposed wood edgesDistressed Finishe | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 16.5W x 11.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 16.5W x 14D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 137.60 |
| Carton Width | 26.00 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods, Cedar Veneers and Eglomise with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 22.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 120 |
| Image Role Data | {“1610_90116_EGLO_detail”:[“Detail Image 1″],”1610_90116_EGLO_room”:[“Room Image 1″],”1610_90866_GRY_116_EGLO_019_WH_room”:[“Room Image 2″],”1610_90116_EGLO_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 120 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Arabella |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Normandy Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Sanctuary Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Tynecastle Nightstand
Chatelet Nightstand
Normandy Open Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields