Archivist Three-Drawer Nightstand
Traditional 3-drawer nightstand in pecky pecan veneers with a rustic pecan finish, bronze ring pulls, and shaped block feet. Includes cord management and a touch-dimmer feature for bedside convenience.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
With a world-traveled pedigree, the Archivist Three-Drawer Nightstand embraces both grand opulence and beloved, comfortable and simple forms. Accented by bronze-colored ring pulls and shaped block feet, the nightstand is crafted with Pecky Pecan Veneers with a soft casual pecan-colored finish with a rustic feel. Three drawers with a cord clip for electronics and a touch-dimmer touch.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCord clipTouch dimmer switchFinish: A soft casual finish over Pecky Pecan gives a rustic, character-filled and authentic look.Hardware: Antique-inspired hardware including kick plates, tear-drop-shaped pendants and ring pulls with back-plates | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 127.87 |
| Carton Width | 35.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Felt |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 105.82 |
| Image Role Data | {“5447_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”5447_90016_room”:[“Room Image 1″],”5447_90016_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_90016_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 105.82 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
Complete The Look
Archivist Upholstered Arm Chair
Archivist Bookcase
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Low Footboard
Archivist Bachelors Chest
Archivist Sideboard
Casual Dining Archivist Trestle Dining Base
Bedroom Archivist 5/0 – 6/6 Rails
Archivist Nine-Drawer Dresser
Archivist Lateral File
Archivist Trestle Table with 2-18in Leaves
Archivist Upholstered Side Chair
Bedroom Archivist 6/0 – 6/6 Sleigh Headboard
Items We Think You Will Love..
Bellevue Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Chatelet Fretwork Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Chatelet Fretwork Nightstand
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Tynecastle Nightstand
Normandy Open Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Chatelet Nightstand
Chatelet Nightstand
Arabella Mirrored Three-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archivist Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields