6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Our Collegedale collection will lend a retro feel to your living area. This silhouette is small enough to fit almost any family room, yet large enough to accommodate your guests. With its clean lines, matching welt, and high tapered legs, you will certainly enjoy its sophisticated profile. Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, push back reclining chair, floating ottoman chaise, and sectional.
Product Details
| Width | 28″ (71.1 cm) 28INH |
|---|---|
| Depth | 48″ (121.9 cm) 48INH |
| Height | 20″ (50.8 cm) 20INH |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | SoHo Living |
| Seat | Block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 2.75”x6” wood taper, screw-in. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion. Includes only chaise cushion and ottoman, not sofa |
| Dimensions | 48 × 28 × 20 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | SoHo Living |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Norris Loveseat
4m00-sect Miller Sectional
Kylie Chair
Kylie Sofa
Norris Sofa
Izzie Sofa
6200-sect Collegedale Sectional
Izzie Chair
3k00-sect Kylie Sectional
Birdie Accent Chair
Norris Queen Sleeper
Collegedale Loveseat
Finley Leather Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Vail Leather Cocktail Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!