Digby Leather Ottoman
Description
Description
The Digby ottoman’s tall tapered leg adds visual height and makes it a perfect complement to the Digby chair.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.20 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Carton Volume | 6.200 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 27 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Fabric Cocktail Ottoman
Digby Leather Sofa
Digby Power Inclining Loveseat
Digby Fabric High-Leg Recliner
Digby Power Inclining Sofa
Digby Power Inclining Sofa
Digby Power Inclining Loveseat
Digby Leather Sofa
Digby Leather Cocktail Ottoman
Digby Fabric Sofa
Digby Leather Conversation Sofa
Digby Fabric Chair
Jupiter Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Jasper Fabric Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Finley Leather Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!