Digby Leather Chair and a Half
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 30.84 |
| Carton Weight | 76 lb |
| Product Weight | 76 lb |
| Carton Volume | 30.840 |
| Carton Weight | 76.000 lb |
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 47 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Fabric Ottoman
Digby Fabric Sectional
Digby Fabric Chair and a Half
Digby Leather Chair
Digby Leather Sectional
Digby Leather Ottoman
Digby Fabric Chair
Digby Leather Sofa
Digby Fabric Conversation Sofa
Digby Leather Sofa
Digby Fabric Sofa
Digby Fabric Sofa
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Moxy Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Fern Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Dempsey Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Allison Fabric Chair
Bexley Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!