Kingman Fabric Chair
With welt cord outlining the arms, back, and seat, the Kingman Chair has a crisp, clean profile that makes it an ideal accent piece to complement any group of furniture.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Kingman |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.30 |
| Carton Weight | 78 lb |
| Product Weight | 78 lb |
| Carton Volume | 20.300 |
| Carton Weight | 78.000 lb |
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 34 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Kingman |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Kingman Fabric Ottoman
Digby Leather Chair
Thornton Leather Chair and a Half
David Pecan Leather Chair
Brett Chair
Fern Fabric Chair
Westside Leather Chair and a Half
Brett Chair With Nails
Vail Leather Chair and a Half
Vail Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Allison Fabric Chair
Thornton Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!