Lloyd Fabric Chair
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd chair, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. The refined, picture-frame back lends an architectural look and optimal support, while the square tapered legs create an elevated allure. The luxurious t-shaped cushion provides ample seat space between track arms and provide lasting support with the Blue Steel Spring at the heart of the seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 25.40 |
| Carton Weight | 76 lb |
| Product Weight | 76 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 25.400 |
| Carton Weight | 76.000 lb |
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 35 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lloyd |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lloyd Fabric Loveseat
Lloyd Fabric Sofa
Lloyd Fabric Ottoman
Vail Leather Chair
Dempsey Leather Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
Brett Chair
Bexley Leather Chair
Digby Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Westside Leather Chair and a Half
Westside Leather Chair
Brett Chair With Nails
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!