Lloyd Fabric Loveseat
Discover the perfect blend of comfort and design sophistication with the Lloyd loveseat, where mid-century modern inspiration combines with timeless touches. The refined, picture-frame back lends an architectural look and optimal support, while the square tapered legs create an elevated allure. The luxurious t-shaped cushions provide ample seat space between track arms and provide lasting support with the Blue Steel Spring at the heart of each seat. Complete the look with two accent pillows that are customizable to your choice of fabric.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Lloyd |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 44.30 |
| Carton Weight | 107 lb |
| Product Weight | 107 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 44.300 |
| Carton Weight | 107.000 lb |
| Weight | 107 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Lloyd |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lloyd Fabric Chair
Lloyd Fabric Ottoman
Lloyd Fabric Sofa
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Brett Loveseat With Nails
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!