Salem Loveseat
The Salem collection offers a unique perspective on classic design. Its unique arm with optional nail head trim, pyramid leg, and plush seat and back create a look that is simply amazing. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman in your choice of either fabric or leather. Customize away!
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 64″ (162.6 cm) 64INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 49″ (124.5 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 2.75”x3.75”x3.75” wood pyramid, screw-in, dark brown |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Salem Sofa With Nails
Salem Chair
Salem Leather Loveseat With Nails
Salem Leather Chair
Salem Loveseat With Nails
Salem Chair With Nails
Salem Leather Loveseat
Salem Sofa
Salem Leather Chair With Nails
Salem Leather Sofa With Nails
Salem Leather Sofa
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!