Salem Sofa
The Salem collection offers a unique perspective on classic design. Its unique arm with optional nail head trim, pyramid leg, and plush seat and back create a look that is simply amazing. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman in your choice of either fabric or leather. Customize away!
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 88″ (223.5 cm) 88INH |
|---|---|
| Depth | 29″ (73.7 cm) 29INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 73″ (185.4 cm) |
| Seat Depth | 23″ (58.4 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, block foam with poly fiber wrap, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 2.75”x3.75”x3.75” wood pyramid, screw-in, dark brown |
| Pillows | 4 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Salem Leather Chair With Nails
Salem Leather Chair
Salem Leather Loveseat With Nails
Salem Chair With Nails
Salem Leather Sofa With Nails
Salem Chair
Salem Loveseat
Salem Loveseat With Nails
Salem Leather Loveseat
Salem Sofa With Nails
Salem Leather Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
David Pecan Leather Sofa
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!