Digby Leather Chair
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 20.71 |
| Carton Weight | 64 lb |
| Product Weight | 64 lb |
| Carton Volume | 20.710 |
| Carton Weight | 64.000 lb |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 34 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Fabric Sectional
Digby Leather Ottoman
Digby Leather Loveseat
Digby Leather Sectional
Digby Fabric Chair
Digby Power Inclining Loveseat
Digby Fabric Cocktail Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Digby Fabric Conversation Sofa
Digby Leather Sofa
Digby Fabric Ottoman
Digby Power Inclining Sofa
Westside Leather Chair
Brett Chair With Nails
Thornton Leather Chair and a Half
Bradstreet Fabric Chair
Vail Leather Chair and a Half
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jupiter Brown Fabric Chair
Thornton Leather Chair
Libby Fabric Chair
Allison Fabric Chair
Bexley Leather Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!