Digby Fabric Sofa
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 48.75 |
| Carton Weight | 105 lb |
| Product Weight | 105 lb |
| Carton Volume | 48.750 |
| Carton Weight | 105.000 lb |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Leather Cocktail Ottoman
Digby Fabric Ottoman
Digby Leather High-Leg Recliner
Digby Power Inclining Sofa
Digby Fabric Cocktail Ottoman
Digby Power Inclining Sofa
Digby Leather Chair
Digby Fabric High-Leg Recliner
Digby Fabric Chair
Digby Fabric Loveseat
Digby Leather Chair and a Half
Digby Leather Ottoman
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!