Digby Fabric Conversation Sofa
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W)2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Conversation Sofas |
| Carton Volume | 73.11 |
| Carton Weight | 162 lb |
| Product Weight | 162 lb |
| Carton Volume | 73.110 |
| Carton Weight | 162.000 lb |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 96 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Digby Fabric Cocktail Ottoman
Digby Power Inclining Sofa
Digby Power Inclining Sofa
Digby Fabric Chair and a Half
Digby Leather Chair and a Half
Digby Leather Ottoman
Digby Leather Sofa
Digby Fabric High-Leg Recliner
Digby Power Inclining Loveseat
Digby Leather Sofa
Digby Fabric Sofa
Digby Leather Loveseat
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Brett Sofa With Nails
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!