Thornton Leather Chair and a Half
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton chair and a half. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of leather or Kashmira, this extra wide chair provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 35.00 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Carton Volume | 35.000 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather Twin Sleeper
Thornton Leather High-Leg Recliner
Thornton Fabric Chair
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Thornton Fabric Sleeper
Thornton Leather Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Cocktail Ottoman
Thornton Fabric Loveseat
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Leather Chair
Thornton Fabric Sectional
Thornton Leather Sectional
David Pecan Leather Chair
Digby Leather Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Moxy Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Finley Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Jupiter Brown Fabric Chair
Henry Caramel Leather Chair
Dempsey Leather Chair
Fern Fabric Chair
Brett Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!