Bexley Leather Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Bexley’s traditional frame features an elegantly curved back, padded rolled arms, and bun feet. Bexley’s plush cushions and extraordinary construction ensure a lifetime of comfort.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Non-Power, Removable Seat Cushion(s), and Nailhead Trim |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Spring-Edge |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 31.06 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 31.060 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 49 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
Complete The Look
Bexley Fabric Chair
Bexley Leather Ottoman
Bexley Fabric Loveseat
Bexley Fabric Loveseat
Bexley Leather Loveseat
Bexley Fabric Ottoman
Bexley Leather Sofa
Bexley Leather Loveseat
Bexley Leather Chair
Bexley Leather Sofa
Bexley Fabric Sofa
Bexley Leather Ottoman
Items We Think You Will Love..
Vail Leather Chair and a Half
Vail Leather Chair
Kingman Fabric Chair
Moxy Fabric Chair
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Digby Leather Chair and a Half
Finley Fabric Chair
Cute Fabric Chair
Westside Leather Chair
Bradstreet Fabric Chair
Dempsey Leather Chair
Finley Leather Chair
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Bexley Leather Chair
"*" indicates required fields