Thornton Fabric Chair and a Half
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton chair and a half. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of fabric, this extra wide chair provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 35.00 |
| Carton Weight | 103 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Carton Volume | 35.000 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Fabric Chaise Lounge
Thornton Fabric High-Leg Recliner
Thornton Fabric Ottoman
Thornton Leather Chair
Thornton Leather Sofa
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Fabric Sleeper
Thornton Leather Loveseat
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Thornton Fabric Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Sofa
Thornton Leather Ottoman
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jupiter Brown Fabric Chair
Westside Leather Chair
Cute Fabric Chair
Brett Chair With Nails
Zecliner Model 2 Petite Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Dempsey Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Bexley Leather Chair
Bexley Leather Chair
Digby Leather Chair
Westside Leather Chair and a Half
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!