Thornton Leather Loveseat
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton loveseat. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of leather or Kashmira, this loveseat provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Removable Seat Cushion(s), and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 39.22 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Carton Volume | 39.220 |
| Carton Weight | 116.000 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Leather High-Leg Recliner
Thornton Leather Ottoman
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Leather Twin Sleeper
Thornton Leather Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Sofa
Thornton Leather Sofa
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Thornton Fabric Loveseat
Thornton Fabric Chair and a Half
Thornton Leather Chair
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Brett Loveseat With Nails
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
View Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!