Thornton Leather Twin Sleeper
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton twin sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of leather or Kashmira, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, and 1-Cushion |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 37.60 |
| Carton Weight | 174 lb |
| Product Weight | 174 lb |
| Carton Volume | 37.600 |
| Carton Weight | 174.000 lb |
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 58 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Fabric High-Leg Recliner
Thornton Leather Ottoman
Thornton Fabric Loveseat
Thornton Leather High-Leg Recliner
Thornton Fabric Ottoman
Thornton Leather Full Sleeper
Thornton Leather Sofa
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Thornton Leather Chair
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Fabric Twin Sleeper
Thornton Fabric Two-Cushion Sofa
Serendipity Fabric Full Sleeper
Holly Fabric Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Main Street Fabric Twin Sleeper
Lakewood Fabric Sleeper
Charlie Queen Sleeper
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Monroe Queen Sleeper
Main Street Fabric Full Sleeper
Preston Fabric Sleeper
Tripp Full Sleeper
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!