Thornton Leather High-Leg Recliner
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton high-leg recliner. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of leather or Kashmira, this recliner provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Non-Power and Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | High-Leg Recliners |
| Control Type | Push-Back |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 113 lb |
| Product Weight | 113 lb |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 113.000 lb |
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Thornton Fabric Sectional
Thornton Leather Chair
Thornton Fabric Twin Sleeper
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Thornton Leather Loveseat
Thornton Fabric Chair and a Half
Thornton Leather Sofa
Thornton Leather Ottoman
Thornton Leather Full Sleeper
Thornton Leather Queen Sleeper
Thornton Leather Two-Cushion Sofa
Thornton Fabric Chaise Lounge
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!