Artemis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Escape to your own personal paradise with the Artemis power recliner. De-stress with ample relaxation space and indulgent waterfall chaise seats. Luxurious heat and air massage soothes overworked muscles for ultimate wellness, while Zero Gravity recline transports you to a state of weightlessness. Customize your comfort with a power control that adjusts heat, massage , recline, headrest and lumbar support, complete with USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. With the Artemis, every day is a vacation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Artemis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Rocking, Charging Ports Included, Heat & Air Massage, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 21.264 |
| Carton Weight | 172.000 lb |
| Product Weight | 172 lb |
| Product Weight | 145.95 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 145.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Artemis |
Complete The Look
Artemis Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items We Think You Will Love..
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Artemis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields