Aria Fawn Leather Power Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this recliner is the pinnacle of relaxation for any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Motion Type | Power Reclining |
|---|---|
| Collection | Aria |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 23.854 |
| Carton Weight | 134.000 lb |
| Product Weight | 134 lb |
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Complete The Look
Aria Fawn Leather Power Reclining Loveseat with Console
Aria Sedona Leather Power Reclining Loveseat with Console
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Aria Sedona Leather Power Reclining Sofa
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Aria Sedona Leather Power Recliner
Items We Think You Will Love..
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Aria Fawn Leather Power Recliner
"*" indicates required fields