Aria Sedona Leather Power Reclining Loveseat with Console
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this loveseat brings the pinnacle of relaxation to any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), Console, Wireless Charging, Cup Holders, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 45.104 |
| Carton Weight | 278.000 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 75 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Complete The Look
Aria Fawn Leather Power Recliner
Aria Sedona Leather Power Recliner
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Aria Fawn Leather Power Reclining Loveseat with Console
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Aria Sedona Leather Power Reclining Sofa
Items We Think You Will Love..
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Brett Loveseat
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Aria Sedona Leather Power Reclining Loveseat with Console
"*" indicates required fields