Aria Sedona Leather Power Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this sofa is the pinnacle of relaxation for any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-72 |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 51.254 |
| Carton Weight | 291.000 lb |
| Product Weight | 291 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 85 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Complete The Look
Aria Sedona Leather Power Recliner
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
Aria Fawn Leather Power Recliner
Aria Sedona Leather Power Reclining Loveseat with Console
Aria Fawn Leather Power Reclining Loveseat with Console
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Items We Think You Will Love..
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
David Pecan Leather Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Aria Sedona Leather Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields