Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The first of its kind on the market, Aria brings unparalleled luxury. Complete with cutting-edge 4 Zero Recline, this sofa is the pinnacle of relaxation for any space. With cushions containing CloudLux toppers for an impossibly soft seat, this piece brings ultimate comfort for the whole family. The convenient power control also includes USB-A and USB-C ports for charging all your devices. For cutting-edge comfort, look no further than Aria.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Aria |
|---|---|
| Features | Power, CloudLux Cushion(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 734-01 |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 51.254 |
| Carton Weight | 291.000 lb |
| Product Weight | 291 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 291 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 85 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Aria |
Complete The Look
Aria Fawn Leather Power Reclining Loveseat with Console
Aria Fawn Leather Power Recliner
Aria Sedona Leather Power Recliner
Aria Sedona Leather Power Reclining Loveseat with Console
Aria Sedona Leather Power Reclining Sofa
Aria Fawn Leather Power Reclining Sectional
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Austin Chestnut Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Barnett Gray Matters Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sawyer Grey Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Storm Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Aria Fawn Leather Power Reclining Sofa
"*" indicates required fields