Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The luxurious look of upscale stationary furniture combines with functional adjustability with the Aurora power recliner with power headrest. Transform your living space into a stylish oasis for relaxation and surround yourself in contemporary comfort with design features such as soft, wide track arms and a low profile, stationary look with motion functionality. The power recline and headrest help you achieve maximum relaxation, while Zero Gravity technology gives you a feeling of weightlessness. At the heart of this chair’s seat is Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provide lasting comfort and support. Upholstered in a high-quality, ash gray top-grain leather, the Aurora power recliner serves as a beautiful complement to any home.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Aurora |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Zero-Gravity Reclining, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 749-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.957 |
| Carton Weight | 172.000 lb |
| Product Weight | 172 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 41 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Aurora |
Complete The Look
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields