Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The generous padding and heavy-thread stitching detail of the Oscar power recliner with power headrest instantly grabs your attention and welcomes you to take a seat. Nailhead trim traces the edges of the arm fronts to highlight the welcoming silhouette, while an extended footrest provides additional leg rest space for taller users. Customize your sit with power recline and headrest that can be adjusted at the touch of a button. Outfitted in a rich, grizzly brown leather, this recliner is sure to bring warmth and comfort to any living room.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Oscar |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Heavy-Duty Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 375-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 22.765 |
| Carton Weight | 163.000 lb |
| Product Weight | 163 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Oscar |
Complete The Look
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Barnett Gray Matters Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alexander Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields