Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The generous padding and heavy-thread stitching detail of the Oscar power lift recliner with power headrest instantly grabs your attention and welcomes you to take a seat. Nailhead trim traces the edges of the arm fronts to highlight the welcoming silhouette, while an extended footrest provides additional leg rest space for taller users. Customize your sit with power recline and headrest that can be adjusted at the touch of a button. Power lift provides easy and safe assistance when getting in and out of the chair. Outfitted in a medium-toned, pumpernickel brown fabric, this recliner brings a leather look to your room with the softness and comfort of fabric.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Oscar |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Heavy-Duty Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 629-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 22.765 |
| Carton Weight | 169.000 lb |
| Product Weight | 169 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 169 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 38 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Oscar |
Complete The Look
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Items We Think You Will Love..
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Jenkins Driftwood Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Atlas Ocean Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Shaw Russet Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Explore Ultracomfort’s Exclusive Customizable Lift Support Options
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Destin Medium/small
Aurora Medium/large
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Polaris Medium
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Oscar Pumpernickel Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
"*" indicates required fields